سرور

بررسی HPE iLO 5

بررسی HPE iLO 5

مدیریت سرورها در مرکز داده و در هر نقطه از جهان در صورت نداشتن ابزارها و راهکارهای مناسب می‌تواند یک ماموریت پیچیده و چالش برانگیز باشد. Integrated Lights-Out (iLO) یکی از روش‌های out-of-band (OOB) برای مدیریت سرورها و تجهیزات شبکه است. iLO یک فناوری جاسازی شده است که در سرورهای HPE ProLiant قرار داده شده  و راه‌های متعددی را برای پیکربندی، مانیتور و به روز رسانی سرورهای HPE از راه دور ارائه می‌دهد.

iLO پایه اصلی برای هوشمندی سرورهای HPE است. این فناوری ترکیبی از iLO ASIC است که بخشی از برد سرور و سخت‌افزاری است که ASIC را تامین می‌کند. iLO دارای یک اتصال شبکه اختصاصی و آدرس IP است که به پردازنده مدیریت اجازه می‌دهد نام دستگاه خود را در DNS و Windows Internet Naming Service (WINS) ثبت کند. پیکربندی IP استاتیک نیز پشتیبانی می‌شود. HPE iLO برای ProLiant امکان انتخاب بین دو روش اتصال شبکه را برای دسترسی به تمام عملکردها از طریق اتصال اختصاصی یا پورت شبکه اشتراکی فراهم می‌کند.

نسل‌های مختلف سرورهای ProLiant نسخه‌های مختلفی از iLO ASIC را حمل می‌کنند. ما قبلا iLO 4 را بررسی کردیم. این نسخه برای سرورهای ProLiant Gen8 و Gen9 در دسترس بود. این بار، بر روی iLO 5 و به روز رسانی فریمور نسخه 1.40 که در سرورهای ProLiant Gen10 موجود است، تمرکز می کنیم. همچنین، برای این بررسی، از لایسنس iLO Advanced استفاده شده است.

در اکوسیستم iLO، ویژگی‌هایی که بهره‌وری مدیر سرور را افزایش می‌دهند از طریق لایسنس‌های اختیاری در دسترس هستند. با نسخه 1.40 سخت‌افزار iLO 5، لایسنس iLO Advanced شامل تمام ویژگی‌های دارای مجوز می‌شود. برخی از این ویژگی های آخرین نسخه که طرفداران HPE هستند عبارتند از:

 • Workload Performance Advisor برای نظارت بر عملکرد سرور خود و ارائه مشاوره تنظیم real-time برای انتخاب تنظیمات فریمور.
 • iLO Security Dashboard که نشان می‌دهد سرور HPE ProLiant ممکن است در معرض خطر امنیتی باشد یا خیر.
 • Server Configuration Lock پیکربندی سیستم را فعال می‌کند تا از طریق رمز عبور بایوس قفل شود. (پس از آماده شدن برای حمل و نقل)

 

ویژگی‌های فریمور iLO 5 نسخه 1.40

 • ویژگی‌هایی که قبلا به نسخه امنیتی Premium پیشرفته iLO نیاز داشتند، اکنون با لایسنس iLO Advanced فعال شده‌اند.
 • داشبورد امنیتی – وضعیت ویژگی‌های امنیتی مهم، وضعیت امنیت کلی سیستم و پیکربندی فعلی وضعیت امنیتی و ویژگی‌های قفل پیکربندی سرور را نمایش می‌دهد.
 • پاک کردن ایمن با یک دکمه از طریق تامین هوشمند، طراحی شده برای از کار انداختن و تغییر کارکرد سرورها
 • پشتیبانی از Gemalto SafeNet و SafeNet AT key managers
 • عملکرد مجازی NIC، اجازه دسترسی ایمن تایید شده iLO از سیستم عامل را می دهد
 • تنظیمات LDAP/Directory از طریق Redfish قابل تنظیم است
 • سیاست داونگرید فریمور– مشخص می‌کند که چگونه iLO درخواست‌های داونگرید فریمور را که می‌توانید از طریق iLO به‌روزرسانی کنید رسیدگی کند.
 • نمایشگر سطح NVMe wear
 • امکان ویرایش Maintenance Windows در بخش Firmware & OS Software
 • ویژگی قوانین پیچیدگی رمز عبور
 • فعال/غیرفعال کردن ویدیوی همپوشانی که خلاصه سلامت سرور را نشان می‌دهد
 • قفل پیکربندی سرور از طریق بایوس فعال شد
 • Workload Performance Advisor – توصیه‌های تنظیم سرور را برای بهبود عملکرد آن ارائه می‌دهد

بررسی HPE iLO 5

iLO یک کنسول مبتنی بر وب از راه دور ارائه می‌دهد که می‌تواند برای مدیریت سرور از راه دور استفاده شود. یک رابط کاربری گرافیکی ثابت برای پیکربندی، صرف نظر از سیستم عامل میزبان. علاوه بر تمام ویژگی‌های جدید فوق که در iLO 5 گنجانده شده است، کنسول مبتنی بر وب شاید در مقایسه با نسل قبلی خود، iLO 4، قابل مشاهده‌ترین تغییر باشد. این نسخه جدید iLO یک رابط مرورگر وب مدرن و بصری را نشان می‌دهد.

راه های دیگر برای مدیریت iLO 5 استفاده از یک کنسول از راه دور، پیکربندی و کنترل XML، SMASH CLP یا iLO RESTful API است. در این بررسی، ما بر رابط وب iLO تمرکز می‌کنیم که سعی می‌کند تمام گزینه‌ها و صفحات را پوشش دهد. رابط وب iLO به مرورگر نیاز دارد که از جاوا اسکریپت سمت سرویس گیرنده استفاده کند. همچنین، کوکی‌ها، پنجره‌های پاپ آپ و TLS باید فعال باشند.

برای دسترسی به رابط وب، ابتدا باید با استفاده از نام میزبان iLO یا آدرس IP وارد شوید. سپس، اطلاعات کاربری و رمز عبور را وارد کنید.

رابط تحت وب HPE-iLO_5

رابط کاربری با یک منو در قسمت سمت چپ سازماندهی شده است. می‌توانید روی یک مورد از منو کلیک کنید و سپس روی نام برگه ای که می‌خواهید مشاهده کنید کلیک کنید. اولین صفحه ای که از رابط وب می بینیم، تب Overview در زیر information است و در آن مرتبط ترین اطلاعات iLO و سرورها را می بینیم. در سمت راست، نمادهای کنترل iLO را برای دسترسی سریع به گزینه‌های Power، UID، Language، Health، User و Help مشاهده می‌کنیم. در دکمه سمت چپ، جدید با iLO 5، تصویر کوچک کنسول وب است که برای نگاهی به سرور فعال قبل از دسترسی از راه دور مفید است.

بررسی رابط وب iLO 5

تب جدید Security Dashboard موجود در iLO 5، که در آن وضعیت ویژگی‌های امنیتی ضروری، وضعیت امنیت کلی برای سیستم، و پیکربندی فعلی برای ویژگی‌های وضعیت امنیتی و تنظیمات سرور قفل نمایش داده می‌شود. می توانید از داشبورد برای ارزیابی پیکربندی خود برای خطرات احتمالی استفاده کنید و می توانید تصمیم بگیرید که گزینه های ویژگی های امنیتی را نادیده بگیرید. تقریبا تمام بهترین روش های امنیتی برتر HPE iLO را می توان در این صفحه تجزیه و تحلیل کرد.

بررسی Security Dashboard در آیلو 5

همچنان در زیر Information، می‌توانیم برگه‌های دیگری از جمله Session List، گزارش رویداد iLO، iLO Event Log، Integrated Management Log و Active Health System Log را ببینیم. آخرین مورد، صفحه Diagnostics، نتایج خودآزمایی iLO را نشان می‌دهد و به شما امکان می دهد iLO را ریست کنید.

بررسی diagnostic در آیلو 5

گزینه بعدی از منوی ناوبری System Information است، در اینجا، صفحه اول (Health) Summary، وضعیت زیرسیستم‌ها و دستگاه‌های نظارت شده را نمایش می@دهد. شما باید سیستم را روشن نگه دارید تا اطلاعات سلامت به روز شده را ببینید. در غیر این صورت، اطلاعات ارائه شده مربوط به آخرین خاموشی است. این الزام برای تمام صفحات زیر اطلاعات سیستم اعمال می شود.

بررسی Summary در آیلو 5

در صفحه اطلاعات پردازنده می توانیم اسلات های پردازنده موجود، نوع پردازنده نصب شده در هر اسلات و خلاصه ای از زیرسیستم پردازنده را بیابیم.

بررسی Processor در آیلو 5

در صفحه Memory Information خلاصه‌ای از حافظه سیستم را می‌بینیم.

بررسی Memory Information در آیلو 5

صفحه بعدی که باید نگاهی به آن بیندازید، NIC information است. در اینجا اطلاعات فقط زمانی که سرور روشن است به روز شده و POST کامل می‌شود. آدرس IP سرور، آداپتورهای شبکه و وضعیت NIC سرور تنها در صورتی نمایش داده می‌شوند که Agentless Management Service (AMS) روی سرور نصب و اجرا شود.

بررسی اطلاعات Network در ایلو 5

در صفحه Device Inventory اطلاعاتی در مورد دیوایس‌هایر نصب شده در سرور پیدا کردیم. می‌توانیم تنظیمات اکتشاف را طوری پیکربندی کنیم که دستگاه‌ها را در هر اسلات آداپتورها یا در هر اسلات تک نشان دهند.

صفحه Device Inventory در ilo5

 

در صفحه Storage، اطلاعات کنترلر SAS/SATA نمایش داده می‌شود، اما تنها در صورتی که AMS روی سرور نصب و اجرا شود. همچنین، اطلاعات اینجا به پیکربندی ذخیره سازی شما بستگی دارد.

بررسی Storage در آیلو 5

با پیمایش به پایین در صفحه Storage، می‌توانیم اطلاعات اضافی، در مورد ما، اطلاعات NVM Express Controller را ببینیم.

اطلاعات NVM Express Controller در آیلو 5

با حرکت به سمت پایین در منوی ناوبری، Firmware & OS Software را پیدا کردیم. از صفحه (Installed) Firmware، اطلاعات فریمور را برای اجزای مختلف سرور مشاهده می‌کنیم. اگر سرور خاموش باشد، اطلاعات موجود در این صفحه از آخرین خاموشی جاری است. صفحات دیگر از فریمور و سیستم عامل شامل نرم افزار، Maintenance WIndows ، iLO Repository، Installation Sets و Installation Queue هستند.

صفحه Firmware در آیلو 5

گزینه بعدی از منوی ناوبری iLO Federation است. یک سرور می تواند سایر پردازنده های iLO را از طریق چندین روش، از جمله multicast ، کشف کند. در اینجا می توانید گروه فدراسیون iLO و تنظیمات multicast را پیکربندی کنید و فدراسیون iLo به شما در مدیریت سرورها در مقیاس وسیع کمک می کند. سایر صفحات تحت فدراسیون iLO عبارتند از: Multi-System View ، Multi-System Map ، Group Virtual Media ، Group Power ، Group Power Settings ، Group Firmware Update ، Group Licensing و Group Configuration.

صفحه iLO Federation در آیلو 5

اکنون به Remote Console & Media option می رویم. از iLO Remote Console می توان برای دسترسی از راه دور به نمایشگر گرافیکی، صفحه کلید و ماوس سرور میزبان استفاده کرد. این یکی از ویژگی های کلیدی iLO است. از صفحه راه اندازی، می توانید انتخاب کنید که از کدام گزینه برای راه اندازی کنسول راه دور استفاده کنید. این امکانات عبارتند از کنسول دات نت، کنسول HMTL 5، Java IRC و اپلیکیشن HEP iLO Mobiel.

بررسی iLO Federation

صفحه Virtual Media به شما امکان می دهد local media ، از جمله درایوهای فیزیکی، فایل های ایمیج لوکال و پوشه‌های مجازی را مشاهده یا خارج کنید.

صفحه Virtual Media در آیلو

صفحه Hot Keys به شما امکان می‌دهد تا شش hot key را برای استفاده در جلسات کنسول از راه دور تعریف کنید. این یک افزونه عالی برای مدیریت از راه دور است.

صفحه Hot Keys در آیلو 5

آخرین صفحه زیر Remote Console & Media زبانه Security است که به پیکربندی تنظیمات امنیتی کنسول از راه دور اجازه می‌دهد.

صفحه Security در آیلو

از Power & Thermal، ما برخی از ویژگی های جالب را می‌بینیم. بخش Virtual Power Button در صفحه Power Server وضعیت برق فعلی سرور و همچنین گزینه‌هایی برای کنترل از راه دور پاور سرور را نمایش می‌دهد. در اینجا می‌توانید یک power off دلپذیر، force power off ، force power cycle یا force a system reset انجام دهید. همچنین می توانید برخی از تنظیمات System Power Restore را پیکربندی کنید. برای بازگرداندن سیستم پس از خرابی سیستم عامل یا مشکلات سخت افزاری خاص مفید است.

صفحه Server Power در آیلو 5

صفحه بعدی، Power Meter، مصرف اخیر برق سرور را نشان می دهد. هنگامی که iLO ریست می‌شود، یا سرور در چرخه برق قرار می گیرد، داده های نمودار پاک می شوند.

صفحه Power Meter در آیلو 5

صفحه Power Settings شما را قادر می سازد تا ویژگی های مدیریت انرژی سرور را مشاهده و کنترل کنید.

صفحه Power Settings در iLo 5

اطلاعات نمایش داده شده در صفحه Power Information بسته به نوع سرور متفاوت است. در مورد ما، خلاصه منبع تغذیه را نشان می دهد.

صفحه Power Information در آیلو

از صفحه Fans اطلاعات فن‌های سرور را مشاهده می‌کنیم. اطلاعات مهم در اینجا وضعیت سلامت فن و سرعت بر حسب درصد است.

صفحه Fans در آیلو 5

از صفحه Temperatures ، می‌توانیم از نمودار دما مدرن و ظریفی که می‌توانیم از سه بعدی به دو بعدی تغییر دهیم، قدردانی کنیم. این نمودار به دلیل وجود تمام سنسورهای دما در داخل سرور امکان پذیر است.

صفحه Temperatures در آیلو 5

گزینه های بعدی زیر درخت ناوبری iLO Dedicated Network Port و iLO Share Network Port هستند. بسته به پیکربندی شبکه خود، باید روی یکی از آنها کلیک کنید. در اینجا می توانید صفحات Network Summary ، General ، IPv4، IPv6 و SNTP را ببینید.

صفحه iLO Dedicated Network Port and iLO Share Network Por

گزینه بعدی Remote Support ، این یک ویژگی پشتیبانی از راه دور تعبیه شده در HPE iLO 5 است که به شما امکان می دهد سرورهای پشتیبانی شده را برای پشتیبانی از راه دور HPE ثبت کنید. در اینجا می‌توانیم صفحات Registration ، Service Events و Data Collection را بیابیم.

صفحه Registration در Remote Support آیلو

در زیر گزینه Administration در منوی ناوبری، می توانیم حساب های کاربری و گروه های دایرکتوری را مدیریت کنیم. همچنین، ترتیب راه‌اندازی دستگاه‌های سرور را پیکربندی کنید، مجوزها و کلیدها را پیکربندی و مدیریت کنید، زبان را تغییر دهید، به‌روزرسانی‌های فریمور را اسکن کنید، و پشتیبان‌گیری و بازیابی را انجام دهید.

Administration در آیلو 5

گزینه بعدی Security است. از صفحه اول، Access Setting ، می توانیم اطلاعات امنیتی کلی سرور، شبکه، iLO و سرویس حساب را مشاهده کنیم. پیکربندی‌ها و گزینه‌های دیگر تحت امنیت، شامل iLO Service Port iLO، Secure Shell Key ، Certificate Mappings ، CAC/Smartcard، SSL Certificate ، Directory ، Encryption ، HPE SSO و Login Security Banner است.

تنظیمات Access Setting در آیلو 5

با حرکت به سمت پایین در درخت ناوبری، گزینه Management را داریم. در بخش Management ، تنظیمات SNMP، AlertMail و Remote Syslog را ببینید و پیکربندی کنید.

تنظیمات SNMP Settings در آیلو

آخرین گزینه در درخت ناوبری Intelligent Provisioning است. در اینجا می توانید به نرم افزار پیکربندی سرور HPE (رابط وب) برای اجرای استقرار سیستم عامل و بررسی جزئیات پیکربندی سخت افزاری عمیق دسترسی داشته باشید.

قسمت Intelligent Provisioning در آیلو 5

 

نتیجه

HPE iLO 5 هنوز یک گزینه مدیریت قدرتمند است که نسبت به مدل قبلی خود یعنی iLO 4 پیشرفت‌های زیادی داشته است. iLO برای بیش از یک دهه پیشرو در ارائه قابلیت‌های مدیریت سرور بوده است. مدیریت سرور از راه دور را به سطح بعدی می‌برد. به لطف پردازنده تعبیه شده بر روی بردهای سیستم سرورهای HPE ProLiant، این راهکار نظارت و کنترل ایمن سرورها را از مکان‌های دور امکان پذیر می‌کند. سرورهای ProLiant برای چندین نسل از iLO بهره برده‌اند و فریمور در سراسر خط سرور HPE گسترش یافته است.

iOL 5 برخی از ویژگی‌های امنیتی اضافی را افزوده است که به محافظت از سرورها در برابر تهدیداتی که در یک راهکارامنیتی software-only لغزش می‌کنند، کمک می‌کند. همچنین، رابط وب جدید آن، با طراحی جذابی که از چندین راه برای دسترسی از راه دور پشتیبانی می‌کند، کل مدیریت را بسیار آسان می‌کند. لایسنس advanced شامل ویژگی‌های جدیدی مانند Workload Performance Advisor، iLO Security Dashboard و Server Configuration Lock است که iLO را به یک راهکار مدیریت جامع برای همه سازمان‌هایی تبدیل می‌کند که با زیرساخت‌های ابری و فناوری‌های محاسباتی سروکار دارند.برای خرید سرور HP G9 DL360 به همراه پردازنده و حافظه می‌توانید از فروشگاه سخت افزار من استفاده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *