سرور

بررسی سرور HP ProLiant DL360 Gen9

سرور HP ProLiant DL360 Gen9

با در دسترس بودن خانواده پردازنده‌های Xeon E5-2600 v3 اینتل، تولیدکنندگان مختلف سرور پلتفرم‌های محاسباتی را راه‌اندازی می‌کنند که از افزایش عملکرد معماری جدید Xeon بهره می‌برند. DL360 Gen9 پلتفرم جدید محاسباتی تک یونیت در خانواده HP ProLiant است و علاوه بر داشتن پردازنده‌های جدید E5-2600 v3 و حافظه DDR4، منعکس کننده چندین پیشرفت نوین در مجموعه فناوری سرور HP و چشم انداز کلی شرکت برای همگرایی مراکز داده است.

سرور HP ProLiant DL360 Gen9

مانند مدل بزرگتر دو یونیت DL380 Gen9، DL360 از پردازنده های جدید Intel Xeon E5-2600 v3 و حداکثر 768 گیگابایت حافظه هوشمند DDR4 HP با سرعت حداکثر 2133 مگاهرتز بهره می‌برد که از حداکثر سرعت انتقال 1866 مگاهرتزی DDR3 در Gen8 بیشتر است. پردازنده‌های جدید E5-2600 v3 با حداکثر 18 هسته در دسترس هستند و عملکرد تئوریک را تا سه برابر در هر وات نسبت به سرورهای Gen8 ProLiant بهبود می‌دهند. جدیدترین کنترلرهای آرایه هوشمند 12 گیگابیت بر ثانیه و شتاب دهنده‌های PCIe برای DL360 Gen9 نیز موجود است. برخلاف نسل قبلی DL360p Gen8، DL360 Gen9 از پردازنده‌های گرافیکی پشتیبانی می‌کند: حداکثر دو کارت تک پهن و فعال تا طول 9.5 اینچ.

 

مشخصات سرور HP ProLiant DL360 Gen9

 • Processors: Intel Xeon E5-2600 v3 product family
  Number of processors: 2
  Processor cores available: 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18
  Form factor: 1U
  Power supply type: (2) Flex Slot
  PCIe expansion slots: Up to 3
  Memory, maximum: 768GB DDR4 HP SmartMemory
  Memory slots: 24 DIMM slots up to 2,133MHz
  Storage drives: (8) SFF SAS/SATA + Universal Media Bay or (4) LFF SAS/SATA
  Networking: 4 x 1GbE embedded + FlexibleLOM slot
  Network controller options: Broadcom 5720 and/or 10Gb 533FLR-T FlexFabric Adapter
  Storage controller options:
  Dynamic Smart Array B140i
  H240ar Host Bus Adapter
  Smart Array P440ar/2GB FBWC
  Flash-backed write cache (FBWC): 2GB DDR3-1,866MHz, 72-bit wide bus at 14.9GB/s on P440ar
  Battery: HP DL/ML/SL 96W Smart Storage Battery
  VGA/serial/USB ports: Front VGA option, rear VGA standard, serial option, 5x USB 3.0
  GPU support: Two single-wide and active to 9.5″ in length, up to 150W each
  On-Premise management: HP OneView and HP iLO Advanced
  Cloud management: HP Insight Online with mobile app
  Power and cooling: Up to 94% efficient (Platinum Plus) with HP Flexible Slot FF
  Hot plug fans with N+1 redundancy, optional high performance fans
  Industry compliance: ASHRAE A3 and A4, lower idle power
  Form factor/Chassis depth: Rack (1U), 27.5” (SFF), 29.5” (LFF)
  Operating System Support:
  Microsoft Windows Server: 2008 R2 (x64 only), 2012, 2012 R2
  Red Hat Enterprise Linux 6.5 and later
  SUSE Linux Enterprise Server 11 SP3 and later
  Ubuntu Server 14.04 and later
  VMware vSphere 5.1 U2 and later
  Citrix XenServer
  Solaris 11.1 and later
  Warranty: 3/3/3

ساخت و طراحی

برای نمونه از یک شاسی با هشت جایگاه درایو SFF قابل دسترسی جلو به اضافه یک فضای خالی در Universal Media Bay در سمت راست بالا استفاده می‌کند که می‌تواند با دو درایو SFF اضافی یا ترکیبی از یک درایو نوری و یک پورت VGA قابل دسترسی جلو پیکربندی شود. یک پنل وضعیت با دکمه روشن/خاموش و نشانگرهای LED برای وضعیت پاور، سلامت سیستم، unit IDو وضعیت شبکه در سمت راست به همراه یک پورت USB موجود است. یک شاسی DL360 Gen9 با چهار محفظه درایو LFF نیز موجود است.

بررسی سرور HP ProLiant DL360 Gen9

سرورهای DL360 Gen9 به یک رایزر استاندارد PCIe مجهز شده‌اند که دو اسلات PCIe را ارائه می‌دهد، در حالی که رایزر دوم اختیاری، یک اسلات PCIe سوم را برای پیکربندی‌های دو CPU فعال می‌کند. قسمت پشتی سرور دارای یک پورت VGA ، یک آداپتور شبکه چهار پورت تعبیه شده 1GbE، پورت مدیریت iLO ، پورت سریال، دو پورت USB 3.0، unit ID LED و دسترسی به کارت FlexibleLOM است.

پشت سرور HP ProLiant DL360 Gen9مدیریت

سرورهای HP ProLiant Gen9 برای استقرار با Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) پیکربندی شده‌اند، اما حالت بوت قدیمی را نیز ارائه می‌دهند. HP Integrated Lights-Out (iLO) یک سیستم هوشمند و مدیریت تعبیه شده در سرورهای ProLiant برای مدیریت بدون عامل است. مدیریت بدون عامل با استفاده از Direct Media Interface (DMI) ارتباط برقرار می‌کند و می تواند همراه با تامین هوشمند HP برای استقرار و به روز رسانی سرورها بدون configuration media با نمایه های استقرار قابل استفاده مجدد استفاده شود. ویژگی‌های تدارکاتی جدید برای ProLiant Gen9 شامل امکان دسترسی به 1 ترابایت فضای ذخیره سازی مجازی HP StoreVirtual (VSA) بدون هزینه اضافی و اسکریپت جدید برای تنظیم خودکار سرور است.

مدیریت سرور HP ProLiant DL360 Gen9

قابلیت‌های استاندارد iLO شامل مدیریت بدون عامل، سیستم سلامت فعال، پشتیبانی از راه دور جاسازی شده، و لایه انتزاعی جدید Adaptive ProLiant Management Layer (APML) برای بهبود حرارتی برای به‌روزرسانی سلامت سیستم و داده‌های فن بدون فلش کردن رام سیستم و اجازه به‌روزرسانی‌های آنلاین بدون اختلال برای فن و داده‌های حرارتی است. iLO Federation یک ویژگی کلیدی فعال برای کشف و مدیریت سرورهای متعدد و یک پارتیشن کاربری جاسازی شده 1 گیگابایتی برای استفاده اضافی از فضای ذخیره‌سازی زمانی که 4 گیگابایت iLO NAND در سرور نصب می‌شود، در دسترس است. طرح های مختلف صدور لایسنس iLO در دسترس هستند که جنبه‌های مختلف عملکرد جدید Federation را فعال می کنند.

سرور HP ProLiant DL360 Gen9

HP Active Health System (AHS) یک جزء یکپارچه مدیریت HP iLO برای خود تشخیصی است. AHS فعالیت‌های سرور را نظارت می‌کند و سلامت، پیکربندی و telemetry بلادرنگ را از طریق iLO 4، سیستم ROM، complex programmable logic devices (CPLDs)، آرایه‌های هوشمند، BladeSystem Onboard Administrator، سرویس مدیریت بدون عامل، و کارت‌های رابط شبکه، نظارت می‌کند. این سیستم نظارت و ثبت نام همزمان در سیستم‌ها و راهکارها را برای تشخیص سریع ارائه داده و می تواند به طور خودکار برای تجزیه و تحلیل HP از طریق اتصال مستقیم Insight Online یا Insight Remote Support 7.x ارسال شود.

بررسی Power-Management در سرور HP ProLiant DL360 Gen9

اپلیکیشن iLO برای iOS و Android می‌تواند مستقیم با پردازنده iLO در سرورهای ProLiant تعامل داشته باشد تا دسترسی به وضعیت سیستم و گزارش‌ها همراه با اسکریپت و virtual media را فراهم کند. ابزار جدید رابط HP RESTful برای سرورهای HP ProLiant Gen9 از یک API استفاده می کند که می تواند پیکربندی اسکریپت برای استقرار سریع چندین سرور ProLiant را انجام دهد و در عین حال سرورهایی را با سیستم عامل های ناهمگن پیکربندی کند. سرورهای HP ProLiant Gen9 همچنین از مدیریت HP Systems Insight Manager 7.4 و HP Virtual Connect Enterprise Manager 7.4 پشتیبانی می‌کنند.

بررسی دمای سرور HP ProLiant DL360 Gen9

سرورهای HP Gen9 با نرم افزار مدیریت Insight Control عرضه می‌شوند. HP Insight Control از ابزارهای استقرار خودکار سرور و انتقال نسل به همراه یکپارچه سازی مدیریت ماشین مجازی با VMware ESX، Microsoft Hyper-V، Citrix XenServer و Xen در ماشین های مجازی لینوکس استفاده می‌کند. ابزارهای مدیریت عملکرد آن مشکلات پیکربندی سخت افزار و Bottleneck عملکرد را شناسایی و تجزیه و تحلیل می‌کند.

Insight Control شامل ابزارهای نظارت و مدیریت متمرکز برای مصرف برق سرور و خروجی حرارتی است. HP Insight Control از طریق Systems Insight Manager (HP SIM) از طریق رابط کاربری گرافیکی وب قابل دسترسی است. HP Insight Control بر روی یک سرور مدیریت مرکزی مبتنی بر ویندوز (CMS) اجرا می شود و می تواند گره های ویندوز و لینوکس را مدیریت کند. ویژگی های مدیریت از راه دور عبارتند از: دسترسی گرافیکی از راه دور (Virtual KVM)، همکاری تیمی، فیلم ویدئویی راه اندازی و خطای سرور، on-demand video record and playback و دسترسی ریموت به virtual media.

کلیدهای لایسنس HP OneView و HP Insight Control برای استفاده در یک سیستم برای مشتریانی که قصد انتقال به OneView را دارند پس از در دسترس قرار گرفتن در اواخر سال 2014 ارائه شده است. OneView برای یکپارچه سازی مدیریت HP در سرورها، فضای ذخیره سازی و شبکه با ارائه نرم افزار طراحی شده است. تمپلیت‌های تعریف شده، یک هاب اتوماسیون متمرکز و سایر ویژگی‌های طراحی شده برای انتقال به Infrastructure-as-a-Service (IaaS) و معماری‌های ابری ترکیبی.

HP OneView را می‌توان با VMware vCenter، Microsoft System Center، Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV)، HP Universal Configuration Management Database (UCMDB) و HP Operations Orchestration ادغام کرد. HP Insight Online بدون هزینه اضافی با گارانتی و خدمات قرارداد HP در دسترس است. Insight Online یک پورتال مدیریت و پشتیبانی مبتنی بر ابر با داشبوردی است که رویدادهای خدمات و موارد پشتیبانی را ردیابی می‌کند، پیکربندی‌های دستگاه را نمایش می‌دهد و قراردادها و ضمانت‌های HP را نظارت می‌کند. یک برنامه HP Support Center دسترسی به اطلاعات Insight Online را برای تلفن همراه فراهم می‌کند.

HP Insight Online Direct Connect یک سرویس از راه دور است که برای مشاغل کوچک و متوسط ارائه می شود و به سرورهای ProLiant Gen8/9 و BladeSystem c-Class اجازه می‌دهد تا خرابی سخت افزار و اطلاعات تشخیصی را مستقیم برای پشتیبانی از متخصصان برای بررسی، case generation و تعویض خودکار قطعات انتقال دهند.

در مقابل، پشتیبانی از راه دور Insight HP در دستگاه‌های میزبانی اولیه برای جمع‌آوری داده‌های نظارت و تحویل آن به HP استفاده می‌کند و برای محیط‌های فناوری اطلاعات با حداکثر ۲۵۰۰ دستگاه طراحی شده است. Insight Remote Support می‌تواند سرورهای HP ProLiant قبل از Gen8 و همچنین محصولات ذخیره‌سازی و شبکه HP را نظارت کند. پشتیبانی از راه دور Insight هم از طریق کنسول در سایت و هم از طریق داشبورد Insight Online در دسترس است.

 

نتیجه

HP ProLiant DL360 Gen9 دارای مهندسی است تا به عنوان یک جزء مفید در معماری سازمانی یا مرکز داده همگرا در ارتباط با پلتفرم OneView HP و سایر نوآوری های این شرکت در مدیریت که هماهنگی صدها یا هزاران سرور را آسان می‌کند، عمل کند. برای کسانی که اهداف محاسباتی کمتری دارند، DL360 Gen9 دارای چگالی ذخیره سازی و قدرت محاسباتی است تا به عنوان یک افزودنی انعطاف پذیر و قدرتمند برای محیط های مختلف عمل کند. HP پیشرفت‌های اصلی فناوری را با خانواده DL300 پذیرفته است، از جمله آخرین chipset اینتل، DDR4 DRAM، 10GbE و پشتیبانی درایو SAS3. در مورد ما سرور با درایوهای SSD 2.5 اینچی جفت شده است، اگرچه DL360 را می توان با چهار درایو 3.5 اینچی در صورت ترجیح ظرفیت بیش از عملکرد استفاده کرد. به طور کلی، هیچ چیز انقلابی در مورد خانواده DL300 وجود ندارد، اما دلیلی وجود دارد که HP سرورهای بیشتری را نسبت به سایرین ارسال کرده است، و با این به روز رسانی HP به ارائه عملکرد محاسباتی اصلی که نگرانی های اکثریت قاطع بازار را برطرف می کند، ادامه می دهد.

در پیکربندی خود با پنج درایو SanDisk Pliant-based SAS2 SLC-based SSDs، آنچه را که در رابطه با عملکرد ثابت و پایدار انتظار داریم، دیدیم. علاوه بر عملکرد قوی از حافظه داخلی آن، در دسترس بودن رابط‌های 10 گیگابایتی با کارایی بالا به این معنی است که DL360 Gen9 را می‌توان در مقابل آرایه‌های ذخیره‌سازی پرسرعت قرار داد تا IO عظیم را با حداقل تاخیر ناشی از شبکه و کابل‌های کمتر هدایت کند. در بسیاری از تاسیسات که DL360 خود را پیدا می‌کند، تولید لود در برابر ذخیره سازی عملکرد یک مورد استفاده محبوب خواهد بود. در آزمایش ما DL360 Gen9 را با یک آرایه فلش مبتنی بر ویندوز سرور 2012 R2 جفت کردیم و اعدادی را دیدیم که به راحتی اتصال دوقلو 10 گیگابایتی را اشباع می کردند. ما حجم کار ترکیبی قوی I/O را انجام دادیم که از 218kIOPS 8k 70/30 تصادفی و همچنین بیش از 2.3GB/s به صورت متوالی با بلوک بزرگ عبور کردیم. از آنجایی که این اسلات داخلی FlexibleLOM را تحت تأثیر قرار داد، ما توانستیم تمام اسلات های PCIe اضافی را برای توسعه آینده باز بگذاریم.

مزایا

• گزینه Dual-port 10GbE network اتصال شبکه پرسرعت (high-speed) را برای آرایه‌های ذخیره‌سازی با کارایی بالا فراهم می‌کند.
• طیف گسترده‌ای از انتخاب‌های مدیریتی در داخل و خارج از اکوسیستم مدیریت HP
• گزینه‌های ذخیره سازی بهبود یافته از جمله پشتیبانی از SAS3 SSDs

معایب

برای به‌روزرسانی‌های طولانی‌مدت نرم‌افزار/BIOS غیر مهم، قرارداد پشتیبانی لازم است

HP ProLiant DL360 Gen9 مراکز داده ای را ارائه می دهد که با محاسبات متراکم یک سرور تک یونیت هدایت می‌شوند که بر اساس شجره نامه سرور HP ساخته شده است و در مقایسه با خانواده قبلی Gen8، هم در عملکرد و هم بهره‌وری انرژی افزایش می‌یابد.برای خرید سرور HP G9 DL360 به همراه پردازنده و حافظه می‌توانید از فروشگاه سخت افزار من استفاده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *