سرور

بررسی HP iLO 4

بررسی HP iLO 4

قبل از بررسی HP iLO 4 باید بدانیم چندین روش مدیریت Out-of-Band (OOB) برای دارایی های سرور (server assets)در طول سال‌ها وجود داشته است. یکی KVM (Keyboard/Video/Mouse) است که اغلب دارای IP هستند و دیگری برخی از اشکال مدیریت Lights Out مانند HP’s iLO (Integrated Lights-Out Management). راهکارهای مدیریت Out-of-Band می‌توانند نگهداری و پشتیبانی سرورها را در جاهای دیگر راحت‌تر کنند، چه طبقه دیگر یک ساختمان باشد و چه در آن سوی دنیا.

راهکارهای مدیریت Lights out مانند HP iLO نسبت به راه‌حل‌های KVM برتری دارند زیرا مواردی مانند مدیریت پاور را به مدیریت از راه دور سرور اضافه می‌کنند. برخی قابلیت‌های بسیار بیشتری مانند: کنترل عملکرد سخت‌افزار (hardware performance control)، نظارت بر سلامت (health monitoring) و کمک‌رسانی (provisioning assistance) را اضافه می‌کنند. HP iLO همچنین به دلیل دسترسی از راه دور و ویژگی‌های عیب‌یابی، زمان سریع‌تری را برای حل و فصل ارائه می‌کند، که در آن کاربران می‌توانند از راه دور با استفاده از رابط استاندارد صنعتی قابل اسکریپت (industry standard scriptable interface)، کنسول از راه دور یا ویژگی‌های Virtual Media برای انجام عملکردهای مختلف مدیریتی پایه، به سرور دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، پشتیبانی تعبیه شده آن (Direct Connect و Remote Support) زمان، هزینه و پیچیدگی را کاهش می‌دهد.

هر چند سال یکبار، اچ پی قابلیت‌های پردازنده‌های مدیریتی خود را ارتقا می‌دهد. در سرورهای HP که به‌عنوان مدل‌های G8 و G9 تعیین شده‌اند، iLO موجود نسخه iLO4 است که تقریبا به سرورهای موجود در بازار از سال 2012 ترجمه می‌شود. مانند سرورهای: HP DL360p Gen8، DL360 Gen9 و DL380p Gen8؛ در این مطلب به بررسی HP iLO 4 خواهیم پرداخت.

بررسی HP iLO 4 و ویژگی‌های آن:

 • کنسول از راه دور (همچنین در نسخه های قبلی)
 • کنترل پاور (همچنین در نسخه های قبلی)
 • مدیریت virtual media (همچنین در نسخه های قبلی)
 • مدیریت بدون عامل (Agentless)
 • سیستم سلامت فعال
 • پشتیبانی از راه دور Embedded
 • iLO Federation Discovery & Heath
 • RESTful API

HP iLO نسخه 2.0 همچنین دارای API‌های RESTful است که رابط مدیریت سرور جدید با HP ProLiant Gen9 است که برای انجام تنظیمات، موجودی و مانیتور بر سرور استفاده می‌شود. HP RESTful API پیچیدگی پیکربندی سرور HP ProLiant Gen9 را با نمایش محتوا صرف نظر از مکان برنامه‌نویسی مستقیم در ابزارهای فردی، وب یا از طریق ابزار رابط HP RESTful کاهش می‌دهد. از آنجایی که از زبان REST یا زبان ابزار استفاده می‌کند، بدون توجه به زبان منحصر به فرد ابزار، از همان دستورات مجموعه نیز استفاده می‌نماید. از دیگر مزایای ویژگی RESTful APIs می‌توان به دسترسی آسان‌تر به اطلاعات اشاره کرد که ابزارهای متعدد برای اجرای اسکریپت‌ها و ارائه سرور را حذف می‌کند. قابلیت های راه دور و ایمن که از پروتکل HTTPS بهره می‌برند. و توانایی اسکریپت و افشای عملکردهای جدید با وابستگی کم یا بدون وابستگی به ارتقاء سیستم عامل.

HP دو گزینه برای برنامه نویسی RESTful API ارائه می‌دهد: HP RESTful API، که برای برنامه نویسی مستقیم و دسترسی کامل بدون ابزار برای برنامه نویسی سفارشی و همچنین توانایی نوشتن یکپارچه سازی خود با گزینه‌ های برنامه نویسی است و HP RESTful Interface Tool، که امکان اسکریپت نویسی ساده با دستورات شل را فراهم می‌کند.

 

Quick Start

HP یک راهنمای راه‌اندازی/نصب برای iLO ارائه می‌کند، اما راه‌اندازی اولیه آن بسیار ساده است. اتصال اترنت را به پورت مدیریت iLO در پشت سرور وصل کنید. اطلاعات اولیه شبکه و کاربر را می توان در هنگام بوت کردن سیستم با فشار دادن F8 پیکربندی کرد. در این حالت می توانید اطلاعات شبکه مانند IP، netmask و gateway را تنظیم کنید و همچنین اطلاعات داخلی کاربر را در صورت نیاز تغییر دهید. پس از راه‌اندازی، رابط اصلی iLO با استفاده از یک مرورگر وب که به IP که به تازگی به iLO اختصاص داده‌اید اشاره دارد، قابل دسترسی است.
رابط کاربری به روشی بسیار کاربرپسند با نمای درختی ناوبری آن که در سمت چپ صفحه قرار دارد، طراحی شده است. گزینه های سطح بالا عبارتند از: اطلاعات، فدراسیون iLO، کنسول از راه دور، رسانه مجازی، مدیریت نیرو، شبکه، پشتیبانی از راه دور و مدیریت. هر کدام از این شاخه های iLO دارای یک زیر منو هستند که با کلیک بر روی نماد + خاص می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. علاوه بر این، شاخه BL c-Class هنگامی که از یک تیغه سرور ProLiant استفاده می‌شود، درج می‌شود، در حالی که نام ابزار مدیریت از راه دور یک شاخه زمانی که ابزار مدیریت از راه دور با iLO استفاده می‌شود شامل می‌شود.

بررسی Overview در iLo4

ویژگی های استاندارد Lights Out
کنسول از راه دور (Remote Console):

مانند بسیاری از راهکارها، کنسول ریموت می‌تواند برای بررسی یا کار با یک سیستم کاملا مستقل از آنچه هر سیستم عامل ممکن است انجام دهد، دسترسی داشته باشد. 3 گزینه در iLO4 وجود دارد: رابط Net. ، رابط جاوا یا اپلیکیشن موبایل.
دات نت به KVM سیستم دسترسی می‌دهد و کنترل Virtual Power و Virtual Media را از یک کنسول از طریق مرورگر روی یک کلاینت ویندوز امکان‌پذیر می‌کند. دات نت از Console Capture، Shared Console، Virtual Folder و Scripted Media (در بالای ویژگی های استاندارد) پشتیبانی می‌کند.
جاوا همچنین به KVM سیستم دسترسی می‌دهد تا امکان کنترل Virtual Power و Virtual Media را از یک کنسول مبتنی بر جاوا فراهم کند و شامل ابزار ایمیج دیسک iLO و Scripted Media است.
اپلیکیشن موبایل iLO (iOS و Android) دسترسی به کنسول یکپارچه از راه دور را از موبایل یا تبلت فراهم می‌کند.

 

بررسی Remote Console در iLo4

 

ویرچوال مدیا (Virtual Media):

ارتباط نزدیک با قابلیت کنسول ریموت، مدیریت virtual media برای مونت ایمیج‌های دیسک برای نصب است. در حالی که ویژگی virtual media از ایمیج ISO تا 8 ترابایت پشتیبانی می‌کند، حداکثر اندازه فایل نیز به عناصر دیگری از جمله محدودیت اندازه فایل برای فایل سیستم که ایمیج ISO در آن ذخیره می‌شود و دستورات SCSI که سیستم عامل سرور پشتیبانی می‌کند بستگی دارد.
اگر برای اولین بار از iLO استفاده می‌کنید، سیستم عامل میزبان ممکن است از کاربر بخواهد که یک wizard جدید سخت افزار را تکمیل کند. ترتیب راه‌اندازی سیستم نیز در این بخش قابل تنظیم است.

بررسی Virtual Media در iLo4

 

کنترل پاور (Power Control):

توانایی کنترل مستقیم پاور سیستم می‌تواند در بازیابی سیستمی که در آن سیستم عامل از کار افتاده است یا برای بازیابی مشکلات سخت افزاری خاص حیاتی باشد.

بررسی Power Control در iLO4

گزینه های پیشرفته
فدراسیون iLO (iLO Federation):

iLO یک سرور می‌تواند سایر پردازنده‌های iLO را از طریق چندین متد از جمله multicast شناسایی کند. به‌طور پیش‌فرض، یک سیستم از طریق multicast، دیگران را در همان شبکه پیدا می‌کند (با توجه به تنظیمات شبکه)
این امکان مشاهده گروهی جالبی از سیستم‌ها و وضعیت سلامت آنها را فراهم می‌کند. شکل زیر نمونه‌ای از یک گروه از سرورهای کشف شده را نشان داده و نشان می‌دهد که یکی از آنها در حال حاضر در وضعیت degraded status است. همچنین می توانید به طورمستقیم به iLO سیستم تخریب شده لینک دهید.

در ادامه لیستی از ویژگی‌ها و عملکرد آنها تحت فدراسیون iLO آمده است. برخی از این ویژگی‌ها به مجوز پیشرفته نیاز دارند:

 • Multi-System View – سایر پردازنده‌های iLO کشف شده و آن وضعیت‌های سیستم را نشان دهید.
 • Multi-System Map – سیستم‌های iLO همتا به همتا را نشان می‌دهد.
 • Group Virtual Media – کنترل دسته‌ای virtual media در گروه های سرور.
 • Group Power – کنترل دسته‌ای پاور در گروه‌های سرور.
 • Group Power Settings – بسته‌بندی توان دسته‌ای در گروه‌های سرور.
 • Group Firmware Update – نمایش نسخه‌های میان‌افزار و به‌صورت اختیاری به‌روزرسانی دسته‌ای در میان گروه‌های سرور.
 • Group Licensing – کلیدهای فعال سازی مجوز را در گروه های سرور اعمال می‌کنند.
 • Group Configuration – گروه های سرور و دسترسی را تعریف کنید.

بررسی MultiView در iLo4

سلامت سرور (Server Health):

سلامت در نمای فدرال بالا مورد بررسی قرار گرفت. با این حال، چند دسته از سلامتی وجود دارد که می توان به آنها توجه کرد. این قسمت همچنین می تواند اطلاعات مربوط به گزینه های سخت افزاری نصب شده در سیستم را تأیید کند.
صفحه Health Summary وضعیت زیرسیستم ها و دستگاه های نظارت شده را نشان می دهد که بسته به نوع سرور متفاوت خواهد بود.
اگر سرور خاموش باشد، اطلاعات سلامت سیستم اطلاعات فعلی را از آخرین خاموشی نشان می دهد. علاوه بر این، اطلاعات سلامت تنها زمانی به روز می شوند که سرور روشن باشد و POST تکمیل شده باشد.

بررسی سلامت (Health Overview) در iLo4

مدیریت پاور (Power Management):

تنظیمات مختلفی را می توان برای متعادل کردن قدرت و عملکرد کنترل کرد. همچنین می توانید میزان مصرف برق را در زمان جاری و در بازه های زمانی مختلف به صورت نمودار مشاهده کنید. منوی Power Management سه گزینه در دسترس دارد: سرور Power، Power Meter و Power Settings.

در صفحه Server Power، بخش Virtual Power Button وضعیت فعلی برق سرور و همچنین گزینه های موجود برای کنترل از راه دور قدرت سرور را به کاربران نشان می دهد.

صفحه Power Meter مصرف برق سرور را در یک پنجره زمانی مشخص نمایش می دهد. نمودارهایی که کاربران می توانند به آنها دسترسی داشته باشند شامل نمودار تاریخچه 24 ساعته است که میزان مصرف برق سرور را در 24 ساعت گذشته نشان می دهد. و نمودار تاریخچه 20 دقیقه ای که میزان مصرف برق سرور را در 20 دقیقه قبل نشان می دهد. همچنین گزینه Power History موجود است که خوانش های توان (متوسط، حداکثر و حداقل قدرت) را از سه بازه زمانی: 5 دقیقه، 20 دقیقه و 24 ساعت نمایش می دهد.

تنظیمات Power به کاربران اجازه می دهد تا ویژگی های مدیریت انرژی سرور را که بر اساس پیکربندی سرور متفاوت است، کنترل و مشاهده کنند.

بررسی Power Settings در iLo4

بررسی Power Meter در iLo4

سایر ویژگی های پیشرفته

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که باید اجرا شود، ادغام با HP System Insight Manager (SIM) موجود است. یک پردازنده iLO را می توان به سرور در سیم کارت متصل کرد و احراز هویت SSO را می توان طوری تنظیم کرد که مستقیماً از شی سرور در یک کنسول سیم کارت به iLO سیستم مذکور بپرد.

ادغام دایرکتوری/دامنه به شما امکان می دهد از یک دایرکتوری موجود (مانند اکتیو دایرکتوری) برای انجام احراز هویت و مجوز برای کاربران iLO استفاده کنید. این مدیریت رمز عبور را در یک مکان متمرکز می کند و مدیریت بسیاری از سیستم های دارای iLO را مقیاس پذیرتر می کند. با تنظیم پیکربندی Kerberos امکان احراز هویت خودکار بر اساس سیستم کاربر که به یک دامنه وارد شده است بدون درخواست مجدد برای دسترسی iLO امکان پذیر است.

 

لایسنس‌ها (Licences)

HP iLO در سه مجوز مختلف بسته به مورد استفاده تجاری شما ارائه می شود. مجوز پیشرفته HP iLO برای مشاغل سازمانی طراحی شده است که خواهان عملکرد هوشمند از راه دور برای همه سرورهای HP ProLiant هستند و اجرای کامل فدراسیون iLO را امکان پذیر می کند.
مجوز HP iLO Essentials برای مشاغل کوچک و متوسط طراحی شده است و مدیریت کامل سرور از راه دور را از طریق یکپارچه کنسول راه دور (IRC)، رسانه مجازی و کشف سریع داخلی همه iLOها ارائه می دهد. این مجوز در تمام سرورهای سری e HP ProLiant Gen8، سرورهای HP MicroServer Gen8 و HP ProLiant Gen9 100 سری و پایین‌تر موجود است.
مجوز HP iLO Scale-Out برای میزبانی وب، ارائه دهندگان خدمات ابری، و مراکز داده محاسباتی با کارایی بالا طراحی شده است، که نیاز به مدیریت محیط های با مقیاس قابل توجهی دارند. این مجوز بر روی HP ProLiant Gen8 DL 160، تمام سرورهای HP ProLiant Gen8 SL و BL و سرورهای HP ProLiant Gen9 SL موجود است.

نتیجه

HP iLO4 یک گزینه مدیریت قدرتمند و همچنین یکی از اجزای مرکزی یک راه حل مدیریت جامع در صورت جفت شدن با HP SIM/SUM است. قابلیت های مدیریتی به مراتب از آنچه در اکثر راهکارهای  KVM ممکن است پیشی گرفته و با سایر محصولات HP و زیرساخت مشتری ادغام می‌شود. برای خرید سرور HP G8 DL360 به همراه پردازنده و حافظه می‌توانید از فروشگاه سخت افزار من استفاده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *