سرور

پچ پنل (Patch Panel) چیست و چه کاربردی دارد؟

پچ پنل (Patch Panel) چیست؟

پچ پنل چیست؟ و چه کاربردی در شبکه دارد؟ یک جزء حیاتی شبکه است که به کانکشن، سازماندهی و مدیریت کلی کابل‌های شبکه کمک می‌کند. به عنوان یک نقطه مرکزی برای برچسب زدن و چیدمان منظم همه کابل‌های شبکه عمل می‌کند و از گره‌خوردگی کابل‌های CAT5 در راه‌اندازی شبکه لوکال (LAN) جلوگیری می‌کند. پچ پنل ها مدیریت کابل را ساده نموده، عیب یابی را بهبود می بخشد، و اسناد و قابلیت ردیابی را برای تمام ایستگاه‌های کاری متصل فراهم می‌کند.

پچ پنل چیست؟

پچ پنل ابزار نهایی برای سازماندهی شبکه است که به عنوان یک نقطه مرکزی عمل می‌کند که در آن همه کابل‌ها می‌توانند به خوبی برچسب گذاری و چیده شوند. پچ پنل‌ها روشی هستند که مدیران شبکه از گره‌های درهم پیچیده کابل CAT5 در کلبه شبکه محلی (LAN) جلوگیری می‌کنند.

همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است، یک وصله در محفظه مخابراتی بین سوئیچ و چندین ایستگاه کاری که آن را به هم متصل می کنند قرار دارد.

"</p

پچ پنل به همان قفسه‌ای که سوئیچ روی آن قرار دارد پیچ می‌شود تا امکان اتصال کابل‌های کوتاه بین سوئیچ و پچ پنل فراهم شود.

در مورد کابل ها، پچ پنل به گون‌ ای طراحی شده که طیف وسیعی از انواع کابل‌ها را در خود جای دهد. به عنوان مثال، پچ پنل برای تسهیل فیبر نوری، Cat5e، Cat6، Cat6a ساخته می‌شوند.

در نهایت، پچ پنل در اندازه‌های مختلف وجود دارد و معمولا 12، 24، 48 یا 96 پورت بر روی آنها وجود دارد.

هدف پچ پنل چیست؟

یک پچ پنل به عنوان یک نقطه متمرکز برای سازماندهی و مدیریت چندین کابل شبکه عمل نموده که امکان اتصال کارآمد و پیکربندی مجدد آسان دستگاه‌ها را در یک راه اندازی شبکه فراهم می‌کند.
همچنین یک راه عالی برای جدا کردن پچ کورد (Patch Cord) از سخت افزار گران قیمت مورد استفاده برای مسیریابی داده‌ها ارائه می‌دهند.
علاوه بر این، مدیریت کابل را بهبود بخشیده، عیب یابی را ساده و اسناد و قابلیت ردیابی را برای همه ایستگاه‌های کاری فراهم می‌کند.

چه زمانی باید از پچ پنل استفاده کرد؟

هنگام تعیین ضرورت پچ پنل، عوامل متعددی باید در نظر گرفت، به عنوان مثال، به اندازه شبکه فکر کنید. اگر بیش از ده‌ها اتصال به سوییچ شما وجود دارد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که پچ پنل داشته باشید.

پچ پنل چگونه کار می‌کند؟

از بین تمام اجزای شبکه موجود، نحوه کار پچ پنل احتمالا ساده‌ترین است. در خالص‌ترین شکل خود، پچ پنل تنها ابزاری برای تسهیل سازماندهی و مستندسازی کابل‌ها است. این تقریبا به اندازه یک سوئیچ پیچیده نیست.
اغلب، پچ پنل مستقیم در بالای سوئیچ قرار می‌گیرد. کابل ها از پشت وارد پچ پنل شده و بعد یک کابل بسیار کوچک به روتر یا سوئیچ جلوی دستگاه متصل می‌شود که عملکرد را از سوئیچ جدا و از قطع مکرر کابل‌ها و تغییر مسیر از یک دستگاه مدیریت ترافیک مهم جلوگیری می‌کند. مهمترین نقش پچ پنل مدیریت اتصالات فیزیکی است.

پچ پنل اتصالات فیزیکی را مدیریت می‌کند

مهمترین وظیفه پچ پنل مدیریت اتصالات فیزیکی است. این کار با ایجاد یک منطقه متمرکز و واحد برای پایان دادن به همه کابل‌ها انجام می‌شود.
اگر تصمیم گرفتید از یک پچ پنل عبور کنید و همه چیز را مستقیم به سوئیچ وصل کنید، باید از کابل‌های طولانی و گسترده استفاده کنید که مستقیم از ایستگاه‌های کاری به سوییچ امتداد دارند. از آنجایی که پورت‌های سوئیچ در جلو نصب می‌شوند، به سرعت اوضاع از کنترل خارج شده و به یک آشفتگی دردسرساز ایجاد می‌شود.

علاوه بر این، پچ پنل امکان برچسب گذاری (labeling) را فراهم می‌کند که کمک می‌کند تا دقیقا بدانیم کدام کابل به چه ایستگاه کاری می‌رود. در کل، بهتر است فقط از یک پچ پنل استفاده کنید!

 

آیا پچ پنل سیگنال را کاهش می‌دهد؟

خیر، پچ پنل به خودی خود سیگنال را کاهش نمی‌دهد. با این حال، طول، کیفیت و پایان نادرست کابل‌ها می‌تواند در کاهش سیگنال نقش داشته باشد. به عنوان مثال، یک کابل Cat5 ضعیف نقش مهمی در تخریب سیگنال ایفا می‌کند نه پچ پنل. پچ پنل فقط یک جزء غیر الکترونیکی است که برای مدیریت و سازماندهی کابل‌ها استفاده می‌شود.


تفاوت بین پچ پنل Cat5 و Cat6 چیست؟

در حالی که این دو نوع پچ پنل تنها نیستند، اما رایج ترین نوع هستند. اگرچه تفاوت‌ها جزئی است، اما ارزش توجه دارند.

کابل های Cat6 در سال 2002 عرضه شدند و قصد داشتند کابل Cat5 موجود را بهبود بخشند. در حال حاضر، اکثر شبکه‌های LAN روی Cat5e یا Cat6 اجرا می‌شوند و Cat6 بهترین راه‌حل کابلی است.

تفاوت سرعت انتقال در پچ پنل

تفاوت سرعت بین Cat5e و Cat6 از طریق Patch Panel بر اساس مشخصات خود کابل تعیین می‌شود نه پچ پنل.

به عنوان مثال، هر دو Cat5e و Cat6 می توانند 1 گیگابایت بر ثانیه (Gbps) تا 100 متر را ارسال کنند. با این حال، Cat6 می‌تواند تا فاصله 55 متری تا 10 گیگابیت بر ثانیه ارسال کند. بنابراین وقتی صحبت از اینترنت پرسرعت در فواصل نسبتا کوتاه می‌شود، از نظر فنی گزینه بهتری است.
این بدان معناست که سرعت انتقال ارتباط چندانی با پچ پنل ندارد. بلکه مشخصات کابل‌هایی است که از آنها عبور می‌کنند.

آیا پچ پنل استانداردهای سیم کشی متفاوتی دارد؟

بله، پچ پنل بسته به کابل‌هایی که برای قرار دادن آنها ساخته شده ، استانداردهای سیم کشی متفاوتی دارند. استاندارد سیم‌کشی تعیین می‌کند که سیم‌های جداگانه در کابل اترنت چگونه به کانکتورهای پچ پنل خاتمه می‌یابند.
دو استاندارد رایج سیم کشی برای کابل‌های اترنت T568A و T568B هستند. تا زمانی که سازگار باشید، می‌توانید از یکی از استانداردهای سیم کشی اترنت استفاده کنید.

با این حال، همیشه به مستندات پچ پنل مراجعه کنید تا مطمئن شوید که استاندارد سیم کشی توصیه شده وجود نداشته باشد.

اگر T568A و T568B استانداردهای سیم کشی اترنت قابل تعویض هستند، آیا این بدان معناست که Cat5 و Cat6 نیز قابل تعویض هستند؟

آیا پچ پنل های Cat5 و Cat6 سازگار هستند؟

بله، پچ پنل‌های Cat5 و Cat6 سازگار هستند. هر دو از استانداردهای اترنت یکسانی پیروی می کنند. تنها تفاوت در مشخصات و سرعت است. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که سرعت یک LAN فقط به اندازه کندترین کابل آن است. به عبارت دیگر، اگر کابل‌های Cat5 و Cat6 را با هم ترکیب کنید، شبکه لوکال شما فقط به سرعت اتصال Cat5 خواهد بود.

این دستورالعمل به این معنی است که معمولا برای ایجاد یک شبکه لوکال ، استفاده از Cat6 ایده بهتری است زیرا بسیار سریعتر است. از طرف دیگر، اگر یک LAN قدیمی است، اگر می‌توانید آن را با قیمت ارزان‌تر تهیه کنید، فقط از Cat5 استفاده کنید. با پرتاب گاه به گاه Cat6، شبکه LAN را افزایش نمی‌دهید.

تفاوت بین پچ پنل و سوئیچ چیست؟

تفاوت بین پچ پنل و سوئیچ در این است که پچ پنل ابزاری برای سازماندهی کابل‌ها در نزدیکی سوئیچ است. در مقابل سوئیچ وظیفه مسیریابی ترافیک شبکه را بر عهده دارد.

سوئیچ یک دستگاه واقعی است که به برق نیاز دارد که به عنوان مکانیسم مسیریابی اولیه در شبکه LAN عمل می‌کند ولی پچ پنل قطعه‌ای است که نزدیک سوئیچ قرار گرفته و دسترسی راحت و قابل ردیابی به سوئیچ را تسهیل می‌نماید. سوئیچ‌ها دستگاه‌های شبکه فعال (اکتیو) هستند

پچ پنل دستگاه‌ مدیریت کابل پسیو است
پچ پنل مزایای برچسب گذاری (لیبلینگ) و سازماندهی کابل‌های شبکه را فراهم می‌کنند. آنها معمولا در بالای یک سوئیچ نصب می‌شوند و لیبل‌ها یا کدهای رنگی را برای نشان دادن محل ایستگاه کاری متصل ارائه می‌دهند.

پچ پنل ترافیک را مسیریابی نمی‌کند
همانطور که قبلا ذکر شد، درک این نکته مهم است که پچ پنل ترافیک را هدایت نمی‌کنند. سوئیچ، روتر و gateway router همه این کارها را انجام می‌دهند.
با این حال، از آنجایی که پچ پنل ها بسیار ساده هستند، ارزان هستند. یک پچ پنل بسته به اندازه آن معمولا بین 20 تا 100 دلار قیمت دارد.

به عنوان مثال، یک پچ پنل با 16 پورت به طور قابل توجهی کمتر از یک پچ پنل با 48 پورت هزینه خواهد داشت. آنها نه تنها ارزان هستند، بلکه با یک keystone نسبتا قابل تنظیم هستند. بیایید در مورد اینکه چگونه می‌توانید با افزودن keystone ، انعطاف‌پذیری را به پچ پنل خود اضافه کنید، بدانیم

 

کیستون (keystone) چیست؟

کیستون کانکتوری است که با پچ پنل و وال‌پلیت (wallplates) استفاده می‌شود که انواع اتصالات جایگزین را امکان پذیر می‌کند. برای مثال، یک شبکه ممکن است نیاز به اتصال یک خط تلفن به روتری داشته باشد که فقط اترنت را می‌پذیرد. برای انتقال آسان از اتصال RJ11 به RJ45، یک کیستون به دیوار وصل می‌شود. به طور کلی، این کار پیکربندی مجدد و نگهداری شبکه شما را ساده می‌کند.

مزایا و معایب پچ پنل

مانند هر چیز دیگری، پچ پنل ها دارای مزایا و معایبی هستند. بیایید بحث کنیم و تصمیم بگیریم که آیا پچ پنل برای شما مناسب است یا خیر.

پچ پنل به مدیریت کابل‌ها کمک می کند
دلیل شماره یک برای خرید پچ پنل کمک به مدیریت کابل‌ها است. با هر کسی در مدیریت شبکه LAN صحبت کنید به شما خواهند گفت که چقدر سریع کابل‌ها می‌توانند به یک گره کور و دردسر سازی تبدیل شوند.

چگونه پچ پنل انعطاف پذیری را افزایش می‌دهد
پچ پنل به شما امکان می‌دهد کابل‌ها را از پشت رک وارد و با استفاده از یک کابل کوتاه به سوئیچ متصل کنید. بنابراین هنگامی که نیاز به تعویض پورت‌های مختلف دارید، فقط با یک کابل کوچک چند سانتی‌متری سروکار دارید.

بدون پچ پنل، شما مجبور خواهید بود کابل بسیار طولانی چند ده متری را قطع کنید همچنین، روتر هیچ سیستمی برای برچسب زدن جایی که کابل‌ها می روند، ندارد.

 

پچ پنل ممکن است در آینده کمک کند؟

پچ پنل به خودی خود یک شبکه را پایدار نمی‌کند. با این حال، آنها یک راه عالی برای جدا کردن مدیریت کابل از منابع مهم مانند سوئیچ یا روتر ارائه می‌دهند. این بدان معناست که ارتقاها بسیار کمتر دست و پا گیر خواهند بود و به طور قابل توجهی به هر تلاشی برای محافظت از شبکه در آینده کمک خواهند کرد. به عنوان مثال، داشتن پچ پنل ارتقاء کابل CAT و تعویض سوئیچ را آسان می‌کند (از دیدگاه مدیریت کابل).

هزینه پچ پنل، از جمله تعمیر و نگهداری
هزینه اولیه پچ پنل ارزان است. آنها می توانند تا 200 دلار برای پورت‌های متعدد قیمت داشته باشند هزینه واقعی پچ پنل از نیروی کار تامین می‌شود. نصب پچ پنل یک فرآیند به نسبت پیچیده است که شامل نصب قفسه، چین دادن کابل و برچسب گذاری کابل است.

با این حال، این هزینه با افزایش زمان کار، سازماندهی کابل و سهولت تعمیر و نگهداری در آینده جبران می‌شود. در نهایت، حداقل تلاش برای نگهداری پچ کورد (Patch Cord) پس از نصب لازم است.

پیچیدگی و فضای مورد نیاز پچ پنل چیست؟
قبل از خرید پچ پنل، اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در بالا یا پایین سوئیچ برای قرار گرفتن وجود دارد. پچ پنل باید تا حد امکان در نزدیکی سوئیچ باشد.
همچنین، به دقت فکر کنید که چگونه می‌خواهید از کیستون‌ها استفاده کنید. آنها می توانند مستقیم وارد وال پلیت یا پچ پنل شوند.
در نهایت، مطمئن شوید که جلو و پشت پچ پنل به راحتی قابل دسترسی است. در صورت خرابی، نمی‌خواهید زمان زیادی را صرف دستیابی به قسمت پشتی پچ پنل کنید.

تخریب سیگنال و نگهداری مربوط به پچ پنل
پچ پنل به خودی خود باعث تخریب سیگنال نمی‌شود، اما نصب نادرست کابل می‌تواند. به عنوان مثال، یک کابل شُل در پشت پچ پنل می‌تواند باعث تاخیر غیر ضروری در شبکه شود. هنگام کابل کشی شبکه خود، مطمئن شوید که کابل باکیفیت و بدون هیچ گونه بریدگی یا خراش در سیم‌ها باشد.

به طور کلی، نگهداری روتین و رعایت بهترین شیوه‌ها برای کابل کشی و نگهداری می‌تواند به جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است بر کیفیت سیگنال تاثیر بگذارد کمک کند. اگر سیگنال در شبکه شما کاهش یافته باشد، از پچ پنل نیست مگر اینکه کابل‌ها به خوبی فشرده نشده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *