سرور

مقایسه ماشین مجازی (VM) با Bare-Metal

مقایسه ماشین مجازی (VM) با Bare-Metal

مقایسه ماشین مجازی (VM) با Bare-Metal می‌تواند دشوار باشد. ماشین‌های مجازی (VM) اغلب ارزان‌تر و مقیاس‌پذیرتر هستند. اما سرورهای فیزیکی می‌توانند عملکرد بهتر و قابل اعتمادتری داشته باشند. گرفتن تصمیم درست، کلید موفقیت فناوری اطلاعات است. اشتباه ممکن است باعث مشکلات امنیتی و کاهش سرعت شود.

این مطلب برای مقایسه ماشین مجازی (VM) با Bare-Metal نوشته شده است. سرور Bare-Metal را با ماشین مجازی مقایسه نموده و علاوه بر این، مزایا و معایب هر کدام را بیان خواهیم کرد.

سرور فیزیکی (Bare-Metal) چیست؟

یک سرویس ابری معروف به سرورهای Bare-Metal به کاربران این امکان را می‌دهد که یک کامپیوتر فیزیکی مستقل را از یک ارائه دهنده اجاره کنند.
سرورهای Bare-Metal به کاربر کنترل کامل بر سرور خود را می‌دهند. برخلاف محاسبات ابری معمولی با ماشین‌های مجازی، آنها با یک هایپروایزر از پیش بارگذاری شده عرضه نمی‌شوند.
مشتریان کنترل کامل دستگاه را دارند. سرورهای Bare-Metal به کاربران امکان سفارشی سازی سخت افزار و نرم افزار را می‌دهند. آنها این کار را برای کارهای خاص و اغلب با داده‌های سنگین انجام می‌دهند. آنها همچنین به کاربران اجازه می‌دهند از مشکلات همسایه‌های پر مصرف در زیرساخت‌های اشتراکی اجتناب کنند. کاربران همچنین می‌توانند سیستم عامل مورد نظر خود را انتخاب کنند.

چرا شرکت‌ها از سرورهای Bare-Metal استفاده می‌کنند؟

عملکرد: منابع اختصاصی از سرورهای Bare-Metal می‌آیند. آنها عملکرد بهتر و قابل اعتمادتری نسبت به ماشین‌های مجازی دارند.
امنیت: سرورهای Bare-Metal برای داده‌ها و برنامه‌های حیاتی بهترین هستند. سخت افزار تخصصی دارند. این سخت افزار خطر نقص امنیتی توسط سایرین را کاهش می‌دهد.

سفارشی سازی: با سرورهای Bare-Metal ، می‌توانید کنترل کاملی بر سخت افزار و نرم افزار داشته باشید. آنها پیکربندی‌های بسیار تخصصی متناسب با حجم کاری خاص را امکان پذیر می‌کنند.

انطباق: بسیاری از مشاغل باید از قوانین داده پیروی کنند. معماری اختصاصی سرورهای Bare-Metal این کار را آسان‌تر می‌کند.

کاربردهای پرمصرف منابع: سرورهای Bare-Metal دسترسی مستقیم سخت افزاری دارند. این برای برنامه‌هایی که به CPU، حافظه یا فضای ذخیره‌سازی زیادی نیاز دارند خوب است.

مزایای سرورهای Bare-Metal

منابع اختصاصی: برنامه‌های شما نیازی به اشتراک گذاری CPU، حافظه یا فضای ذخیره سازی ندارند. سرورهای Bare-Metal به شما دسترسی بی نظیری به تمام سخت افزارها می‌دهند. عملکرد بالا و قابل اعتماد محصول نهایی است. برای مصارف سخت حیاتی است.

جداسازی و امنیت: سرورهای Bare-Metal امنیت بهتری را ارائه می‌دهند زیرا هیچ سخت افزار استانداردی ندارند. آنها ایزوله هستند که باعث می‌شود آنها برای مدیریت اطلاعات حساس و پیروی از قوانین امنیتی دقیق عالی باشند.

سفارشی سازی کامل: محیط سخت افزاری و نرم افزاری را می توان با استفاده از سرورهای Bare-Metal کاملا سفارشی کرد. این به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا تنظیمات سرور را برای برآورده کردن نیازهای منحصر به فرد خود سفارشی کنند و کارایی را برای برنامه‌های تخصصی به حداکثر برسانند.

انطباق با مقررات: زیرساخت تخصصی سرورهای Bare-Metal برای صنایعی که استانداردهای امنیتی و مدیریت دقیق داده‌ها دارند سودمند است. این سرورها یک محیط کنترل شده را ارائه می‌دهند که رعایت مقررات مانند GDPR، PCI DSS و HIPAA را آسان تر می‌کند.

عملکرد ثابت: نوسانات عملکردی که اغلب در محیط‌های مجازی مشاهده می‌شود توسط سرورهای Bare-Metal حذف می‌شود. برنامه‌ها با اطمینان بیشتر و روان‌تر روی سخت‌افزار تخصصی اجرا می‌شوند، که آنها را برای کارهایی که نیاز به عملکرد بالا دارند مناسب می‌کند.

سرورهای مجازی (vm) چیست؟

سرور مجازی گاهی اوقات ماشین مجازی (VM) نامیده می‌شود که یک بخش تقسیم شده از یک سرور فیزیکی است که ویژگی‌های یک سرور فیزیکی اختصاصی را برای کاربران کپی می‌کند. یک سرور مجازی معمولا در یک مرکز داده off-site یا ابری قرار دارد. از سخت افزار و منابع اشتراکی استفاده می‌کند. ماشین‌های مجازی توسط چندین کاربر استفاده می‌شود که سطوح مختلف کنترل دارند.

توزیع مجدد منابع و تنظیم برای تغییر حجم کاری توسط سرورهای مجازی ساده شده است.

چرا شرکت‌ها از سرورهای مجازی استفاده می‌کنند؟

مقرون به صرفه بودن: سرورهای مجازی منابع را به اشتراک می‌گذارند، بنابراین معمولا از نظر سخت افزار و نگهداری از سرورهای واقعی ارزان تر هستند.

مقیاس پذیری: کسب و کارها ممکن است به سرعت و به طور موثر منابع را با کوچک کردن یا کوچک کردن سرورهای مجازی تغییر دهند تا نیازهای نوسانی را برآورده کنند.

انعطاف‌پذیری: سرورهای مجازی استقرار و تهیه سریع را تسهیل می‌کنند، که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا خدمات و برنامه‌های جدید را سریع‌تر و بدون مشکلات عمده معرفی کنند.

بهینه سازی منابع: کسب و کارها می‌توانند با استفاده از مجازی سازی برای استفاده حداکثری از سخت افزار خود، ضایعات را کاهش دهند و کارایی کلی منابع را افزایش دهند.

بازیابی فاجعه: سرورهای مجازی فرآیندهای پشتیبان گیری و بازیابی را ساده می کنند، تداوم شرکت را بهبود می‌بخشند و زمان خرابی را در هنگام قطعی کاهش می‌دهند.

مزایای سرورهای مجازی

تخصیص بهتر منابع: CPU، حافظه و فضای ذخیره سازی را می توان به صورت پویا در سرورهای مجازی تخصیص داد. این بدان معناست که منابع را می‌توان بر اساس نیازهای خاص هر ماشین مجازی توزیع کرد، کارایی سیستم را به طور کلی افزایش داد و تضمین کرد که برنامه های حیاتی با منابع مورد نیاز ارائه می‌شوند.

امنیت و جداسازی: از آنجایی که هر سرور مجازی در یک محیط مجزا و ایزوله اجرا می‌شود، امنیت بهبود یافته است زیرا ممکن است هیچ ماشین مجازی به دیگری آسیب نرساند. اجرای چندین برنامه روی یک سخت افزار فیزیکی که به سطوح امنیتی متفاوتی نیاز دارند، به این جداسازی نیاز دارد.

پشتیبان گیری و انتقال آسان: تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی سرورهای مجازی ساده است و امکان گرفتن اسنپ شات از ماشین‌های مجازی برای ثبت وضعیت فعلی سیستم در هر نقطه از زمان وجود دارد. در نتیجه، انجام ارتقای سیستم، مهاجرت و بازیابی با زمان کم یا بدون از دست دادن داده‌ها در دسترس تر می‌شود.

تطبیق پذیری محیط: چندین سیستم عامل و برنامه کاربردی می توانند روی یک سخت افزار فیزیکی در محیط انعطاف پذیر سرور مجازی اجرا شوند. بدون نیاز به سرورهای فیزیکی اضافی، این انعطاف‌پذیری شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا پیکربندی‌های مختلف نرم‌افزار را آزمایش کنند و بارهای کاری مختلفی را اجرا کنند.

تست و توسعه: سرورهای مجازی برای سناریوهای تست و توسعه عالی هستند. توسعه دهندگان ممکن است به سرعت چندین محیط آزمایشی را بدون تاثیر بر محیط تولید ایجاد کنند، تنظیمات از قبل موجود را کپی نموده و سناریوهای مختلف را اجرا کنند. کیفیت نرم افزار بهبود یافته و چرخه عمر توسعه در نتیجه تسریع می‌شود.

مقایسه ماشین مجازی (VM) با Bare-Metal

سرعت

سرور فیزیکی (Bare-Metal)
سرورهای Bare-Metal به طور مستقیم بر روی سخت افزار واقعی کار می‌کنند. آنها نیازی به لایه مجازی سازی ندارند. بنابراین، آنها عملکرد سریعتر و کارآمدتری نسبت به ماشین‌های مجازی (VM) ارائه می‌دهند. با کاهش سربار هایپروایزرها به تاخیر کمتر و توان عملیاتی سریع تری می‌رسید که امکان دسترسی مستقیم به منابع سخت افزاری را فراهم می‌کند.

ماشین مجازی (vm)
هایپروایزر سربار اضافه می‌کند. بنابراین، ماشین‌های مجازی عملکرد کمتری نسبت به سرورهای Bare-Meta از خود نشان می‌دهند. اما، آنها برای بسیاری از موارد استفاده سازگار و کاربردی هستند. هایپروایزر مجازی سازی را کنترل نموده و این یک لایه انتزاعی بین سیستم عامل و سخت افزار اضافه می‌کند. این باعث کاهش توان عملیاتی و افزایش تاخیر می‌شود.

توسعه

سرور فیزیکی (Bare-Metal)
استقرار یک سرور Bare-Metal مستلزم پیکربندی سخت افزاری است. این شامل نصب سیستم عامل و برنامه‌های مورد نیاز است. همچنین شامل اتصال سرور به برق و زیرساخت شبکه و قفسه بندی رک و چیدن دستگاه است. این روش ممکن است کمی طول بکشد و اغلب دسترسی فیزیکی به مرکز داده مورد نیاز است.

ماشین مجازی (vm)
در مقایسه با استقرار سرورهای Bare-Metal، استقرار ماشین‌های مجازی (VM) بسیار سریع‌تر و همه‌کاره‌تر است. شما می‌توانید به سرعت ماشین‌های مجازی را با نرم افزارهای ارکستراسیون و ابزارهای هایپروایزر بسازید. این ظرفیت برای استقرار سریع امکان تخصیص سریع و کارآمد منابع را در پاسخ به تقاضا فراهم می کند.

مقیاس پذیری

سرور فیزیکی (Bare-Metal)
در مقایسه با محیط‌های مجازی، مقیاس‌پذیری با سرورهای Bare-Metal، نیازمند افزودن یا به‌روزرسانی سخت‌افزار واقعی است که می‌تواند عملیاتی پیچیده‌تر و زمان‌برتر باشد. سرورهای جدید باید به صورت فیزیکی خریداری، مستقر و پیکربندی شوند، زمانی که به ظرفیت بیشتری نیاز است، که می‌تواند منجر به خرابی شود و به کار عملیاتی بیشتری نیاز داشته باشد.

ماشین مجازی (vm)
ماشین های مجازی به دلیل سازگاری طبیعی و سادگی در مدیریت منابع، مزایای قابل توجهی از نظر مقیاس پذیری ارائه می دهند. ماشین‌های مجازی (VM) را می‌توان با استفاده از داشبورد مدیریت هایپروایزر به سرعت و با وقفه‌ای کم مقیاس‌پذیر کرد.

امنیت

سرور فیزیکی (Bare-Metal)
از آنجایی که سرورهای Bare-Metal، از سخت افزار اختصاصی ساخته شده اند، امنیت بالایی را ارائه می‌دهند. سطح حمله کوچک‌تر است و خطرات آسیب‌پذیری‌های مجازی‌سازی حذف می‌شوند زیرا هیچ لایه Hypervisor وجود ندارد. از آنجایی که هر سرور جدا از سرورهای دیگر است، احتمال حملات متقابل مستاجر کمتر است.

ماشین مجازی (vm)
از آنجایی که ماشین‌های مجازی شامل یک هایپروایزر هستند که مستعد حمله هستند، به ملاحظات امنیتی بیشتری نیاز دارند. حملات کانال جانبی و سایر نقص‌های امنیتی ممکن است از اشتراک منابع بین چندین ماشین مجازی که روی یک میزبان فیزیکی کار می‌کنند، ایجاد شود. از سوی دیگر، پلتفرم‌های مجازی‌سازی مدرن و هایپروایزرها دارای ویژگی‌های امنیتی قوی مانند رمزگذاری برای داده‌های در حال انتقال و در حالت استراحت، راه‌اندازی امن و تکنیک‌های جداسازی هستند.

سرور Bare-Metal بهتر است یا ماشین مجازی (VM)

ماشین‌های مجازی (VM) و سرورهای Bare-Metal را می‌توان بر اساس اولویت‌ها و نیازهای خاص حجم کاری و محیط انتخاب کرد. در اینجا چند نکته سریع برای شروع شما وجود دارد:

اگر Bare Metal را انتخاب کنید
عملکرد حیاتی است: برای برنامه‌های کاربردی با منابع فشرده مانند محاسبات با کارایی بالا، پایگاه‌های داده عظیم و تجزیه و تحلیل فشرده داده‌ها، به بهترین عملکرد در کمترین تاخیر نیاز دارید.

منابع اختصاصی: برای تضمین عملکرد قابل اعتماد و سازگار، به دسترسی اختصاصی به منابع سخت افزاری در یک محیط مشترک نیاز دارید.

اگر ماشین‌های مجازی (VM) را انتخاب کنید
مقیاس پذیری و انعطاف پذیری: شما می‌خواهید ظرفیتی برای تنظیم سریع سطوح منابع در پاسخ به تقاضا با کمترین تداخل و بار اداری داشته باشید.
مقرون به صرفه بودن: با توزیع سخت افزار فیزیکی بین چندین ماشین مجازی، می توانید سخت افزار را به اشتراک بگذارید و هزینه های مربوط به اجرای آنها را کاهش دهید. این کار استفاده از منابع را بهینه می کند.

جمع ‌بندی

به طور خلاصه، هر نوع سرور – Bare Metal یا VM – مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهد و نیازهای متفاوتی را برآورده می کند. اپلیکیشن‌ها با تقاضای بالا به طور قابل توجهی از عملکرد بی نظیر سرورهای Bare Metal بهره می‌برند. آنها همچنین از منابع اختصاصی سرورها و امنیت بهبود یافته بهره می برند. در مقابل، ماشین‌های مجازی (VM) بسیار مقرون به صرفه هستند. آنها همچنین مقیاس پذیر و انعطاف پذیر هستند. این باعث می شود آنها برای بارهای کاری متنوع و متغیر ایده آل باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *